Golf Clubs Image

Officers &
Executive Committee

  1. John Platz Geneva National G.C., President
  2. Stan Martenson Ridgeway C.C. 1st Vice President
  3. James Lacy Oconomowoc C.C. 2nd Vice President
  4. Robert Cramer Nakoma Golf Club 3rd Vice President
  5. Charles Baker North Hills C.C. Treasurer
  6. Robert Schmidt North Hills C.C. Secretary
  7. Wayne Micksch Oneida Golf & C.C. Past President
  8. James Walsh Westmoor C.C. Executive Director

Committees

  1. Membership
  2. John Platz Geneva National Chairman
  3. David Courtney Butte des Mort C.C.
  4. James Maurin Tuckaway C.C.
  5. Paul Oberbreckling Ozaukee C.C.
  1. Site Selection
  2. Stan Martenson Ridgeway C.C. Chairman
  1. Evans Scholars
  2. Robert Schmidt North Hills C.C.
  3. James Walsh Westmoor C.C.
  1. Nominations
  2. James Maurin Tuckaway C.C.
  3. Wayne Micksch Oneida Golf & C.C.
  1. Website
  2. John Kanvik Maple Bluff C.C.
  1. Tournament Coordinator
  2. Gene Haas Westmoor C.C.
  1. Administrative Assistant
  2. Lynn Geoffrey

Directors

  1. Through 2018
  2. Tom Baumgartner South Hills Golf & C.C.
  3. Charles Bilek The Legend Clubs
  4. Steve Check River Club of Mequon
  5. Rod Hassett Bishops Bay C.C.
  6. Gary Kohl The Golf Course at Branch River
  7. Jim Lacy Oconomowoc C.C.
  8. James Maurin Tuckaway C.C.
  9. Robert Randleman Racine C.C.
  10. John Selix Westmoor C.C.
  11. Jerry Shipman Maple Bluff C.C.
  1. Through 2019
  2. Robert Cramer Nakoma C.C.
  3. Charles Elliott Janesville C.C.
  4. Ray Hosmer Butte des Morts C.C.
  5. Stan Martenson Ridgeway C.C.
  6. Wayne Micksch Oneida Golf & C.C.
  7. Howard Miller The Legends at Merrill Hills
  8. Richard Neuville Bulls Eye C.C.
  9. David Schlichting Pine Hills C.C.
  10. Thomas Simonis Hidden Glen Golf Club
  11. Keith Spore The University Club
  1. Through 2020
  2. Open Cherokee C.C.
  3. James Brenn North Shore C.C.
  4. Dan Brophey Wisconsin Club
  5. Gayle Johnson Watertown C.C.
  6. Jeff Miller West Bend C.C.
  7. John Platz Geneva National G.C.
  8. John Ruffolo Kenosha C.C.
  9. Dale Schmidt North Hills C.C.
  10. Roger Schroeder Ozaukee C.C.
  11. Don Tushaus Chenequa C.C.

Past Presidents 1970-2017

  1. 1970 Frank Mazanet* Nakoma Golf Club
  2. 1971 Arthur Serles* Tuckaway C.C.
  3. 1972 James Lohr* Pine Hills C.C.
  4. 1973 Lyle Parker* Westmoor C.C.
  5. 1974 George Zabel* Oshkosh C.C.
  6. 1975 Sam Ruskin* Brynwood C.C.
  7. 1976 John W. Rowland* Racine C.C.
  8. 1977 Thomas F. Carroll* North Hills C.C.
  9. 1978 Henry B. Tollette* North Shore C.C.
  10. 1979 Morton G. Frost* Kenosha C.C.
  11. 1980 Arthur M. Curtes* North Shore C.C.
  12. 1981 William J. Allan* Janesville C.C.
  13. 1982 John Goes* Westmoor C.C.
  14. 1983 Robert M. Kelliher* Blackhawk C.C.
  15. 1984 Joe Hilmer* Meadowbrook C.C.
  16. 1985 Walter Wachowitz, Jr.* Merrill Hills C.C.
  17. 1986-87 Arnold F. Firle* South Hills Golf & C.C.
  18. 1988 Edward Neuwirth* Tripoli C.C.
  19. 1989 Robert M. Oeflein* Oshkosh C.C.
  20. 1990 John A. Brady West Bend C.C.
  21. 1991-92 Ray Seibold* Watertown C.C.
  22. 1993-94 Gene Kiela* Pine Hills C.C.
  23. 1995-96 L.B. “Buzz” Hardy* Merrill Hills C.C.
  24. 1997 Al Zuelzke North Shore C.C.
  25. 1998-99 Bryant Fisher* Nakoma Golf Club
  26. 2000-01 Stan L. Lenchek Tuckaway C.C.
  27. 2002 E.F. “Bud” Nelson* Racine C.C.
  28. 2003 Myrle “Red” Zimmerman* Ridgeway Golf & C.C.
  29. 2004 Walter Schmidt Chenequa C.C.
  30. 2005 John Trimble West Bend C.C.
  31. 2006 Laurence Hammond Tripoli C.C.
  32. 2007 John Kanvik Maple Bluff C.C.
  33. 2008 Raymond Buisker Maple Bluff C.C.
  34. 2009 David Courtney Butte des Mort C.C.
  35. 2010 Robert Burns Chenequa C.C.
  36. 2011 Dennis Torkko West Bend C.C.
  37. 2012 Donald Jones Bishops Bay C.C.
  38. 2013 Jay Weiland South Hills Golf & C.C.
  39. 2014 Paul Mc Elwee North Shore C.C.
  40. 2015 Robert Schmidt North Hills C.C.
  41. 2016 Wayne Micksch Oneida Golf & C.C.
  42. 2017 James Maurin Tuckaway C.C.
  43. * Deceased.

Life Members

  1. Bell, Bruce Oneida Golf & C.C.
  2. Bender, Edward C. Tuckaway C.C.
  3. Bender, Robert Watertown C.C.
  4. Brandenburg, James Blackhawk C.C.
  5. Braun, Robert J. Branch River C.C.
  6. Buisker, Ray Maple Bluff C.C.
  7. Burns, Robert Chenequa C.C.
  8. David Courtney Butte des Morts C.C.
  9. Esenberg, Franklyn North Hills C.C.
  10. Kubitz, Jack The Golf Course at Branch River
  11. Lichty, James Tripoli C.C.
  12. James Long Ridgeway C.C.
  13. Wayne Lunde Tuckaway C.C.
  14. Madden, Robert Ozaukee C.C.
  15. McCallum, Skip. Nakoma C.C.
  16. Moeller, John. Butte des Morts C.C.
  17. O'Malley, John Tuckaway C.C.
  18. O'Malley, Thomas Chenequa C.C.
  19. Reiman, Roy Tuckaway C.C.
  20. Robinson, A. Selden Blackhawk C.C.
  21. Rupple, James South Hills Golf & C.C.
  22. Sauvey, Raymond Oneida Golf & C.C.
  23. Schmidt, Walter Chenequa C.C.
  24. Spiller, Rex Pine Hills C.C.
  25. Strelow, Gary Westmoor C.C.
  26. Swider, Frederick North Shore C.C.
  27. Utschig, Donald Butte Des Morts.
  28. Vincent, Norman Chenequa C.C..
  29. Walsh, James Westmoor C.C.
  30. Wernecke, William West Bend C.C.
  31. White, Gerald Merrill Hills C.C.
  32. Wolff, Robert Racine C.C.

Honorary Members

  1. Herder, Bob Butte des Mort C.C.

Honorary Directors

  1. Braun, Robert Branch River C.C.
  2. Buisker, Raymond Maple Bluff C.C.
  3. Burns, Robert Chenequa C.C.
  4. Courtney, David Butte des Mort C.C.
  5. Jones, Don Bishops Bay C.C.
  6. Kanvik, John Maple Bluff C.C.
  7. Larson, Bob Cherokee C.C.
  8. Madden, Robert Ozaukee C.C.
  9. Maury, Frank Pine Hills C.C.
  10. McElwee, Paul North Shore C.C.
  11. Oberbrecking, Paul Ozaukee C.C.
  12. O'Brien, Brian Hidden Glen at Bentdale Farms
  13. Sauvey, Ray Oneida Golf & C.C.
  14. Schmidt, Bob North Hills C.C.
  15. Schmidt, Walter Chenequa C.C.
  16. Strelow, Gary Westmoor C.C.
  17. Swider, Fred North Shore C.C.
  18. Torkko, Dennis West Bend C.C.
  19. Trimble, John West Bend C.C.
  20. Weiland, Jay South Hills Golf & C.C.
  21. Wolff, Robert Racine C.C.

In Memoriam

  1. Fredrik Broekhuizen North Shore C.C.